• WIELKANOCNE ŚNIADANIE
    • WIELKANOCNE ŚNIADANIE

     Wielkanoc jest największym świętem chrześcijańskim obchodzonym na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Ludzie chcą dzielić się radością i dlatego spotykają się, by w radosnym i podniosłym nastroju przekazać sobie świąteczne życzenia.

     Ostatni dzień w szkole, poprzedzający Święta Wielkanocne, różnił się od pozostałych. W tym dniu we wszystkich klasach odbyło się świąteczne, a zarazem zdrowe śniadanko.

     Śniadania poprzedzone były pogadankami w klasach, które miały na celu uświadomienie uczniom, jak ważne jest spożywanie rano zdrowego posiłku oraz jak będzie przebiegała organizacja tego dnia w naszej szkole.

     Uczniowie w swych klasach zasiedli do wcześniej przygotowanych świątecznych stołów, pełnych zdrowych produktów, które wykorzystywali do samodzielnego sporządzania kanapek. Nie zabrakło także dzielenia się jajkiem i degustowania samodzielnie upieczonych babeczek wielkanocnych. Nasze wspólne, wielkanocne śniadanie było tak naprawdę wielkim, rodzinnym spotkaniem. Wytworzyła się miła, serdeczna atmosfera i tylko życzyć, aby nastrój świątecznej radości przetrwał w nas jak najdłużej.

     Serdeczne podziękowania składamy szczególnie Radzie Rodziców oraz wszystkim zaangażowanym rodzicom, którzy zakupili wszelkie produkty niezbędne nam w tym dniu, ale również zaangażowali się, aby śniadanka w klasach przebiegały sprawnie oraz zgodnie z zasadami higieny. 

   • W ŚWIECIE EMOCJI
    • W ŚWIECIE EMOCJI

     W ramach wieloletniej współpracy Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Nowej Rudzie dnia 30 III 2023 r. odbyły się zajęcia w klasie III prowadzone przez pedagoga panią Wiesławę Ławrynowicz.

     W ramach zajęć warsztatowych „W świecie emocji” uczniowie kształtowali umiejętności wyrażania własnych uczuć i emocji w sposób werbalny oraz pozawerbalny. Uczyli się, jak nie szkodząc innym, w sposób akceptowany społecznie radzić sobie ze swymi emocjami.

     Z wniosków i obserwacji prowadzącego warsztaty wynika, że uczniowie zespołu klasowego osiągnęli dojrzałość emocjonalno – społeczną, aby bez problemów kontynuować w przyszłym roku szkolnym naukę na drugim etapie edukacyjnym.

     Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach wykazując się bardzo dużym zaangażowaniem, kreatywnością oraz inwencją twórczą.

   • Dzień Gofra
    • Dzień Gofra

     29 marca obchodziliśmy w świetlicy szkolnej Dzień Gofra Przy tej okazji dowiedzieliśmy się skąd pochodzi ta pyszna przekąska i z jakich składników powstaje ciasto na gofry. Nadto dowiedzieliśmy się, jak bezpiecznie korzystać z małego AGD oraz jaką wartość odżywczą mają owoce, którymi dekorowaliśmy gofry. Świetlica zapewniła zdrowe dodatki, ale dzieci miały możliwość dekorowania gofrów według swego uznania z wykorzystaniem przyniesionych dodatków. W całej szkole unosił się przyjemny zapach gofrów, który przyciągnął uczniów starszych klas Gofry smakowały znakomicie! Ogromne podziękowania dla przewodniczącej Rady Rodziców za doposażenie w profesjonalny sprzęt do pieczenia gofrówRównież serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy wykazali inicjatywę w organizacji Dnia Gofra

     Organizatorzy: Katarzyna Zalewska, Ewa Miśkiewicz, Emilia Chmielewska

   • Mistrzowie Energii - finał konkursu
    • Mistrzowie Energii - finał konkursu

     Miło nam poinformować że Szkoła nasza znalazła się w gronie laureatów zorganizowanego przez Ogólnopolską Sieć Edukacyjną (OSE) konkursu pt. "Mistrzowie Energii" oraz otrzymała nagrodę w postaci karty podarunkowej o wartości 2000 zł do wykorzystania na cele edukacyjne.

     Konkurs polegał na zaangażowaniu jak największej liczby uczniów w inicjatywę, która będzie okazją do zdobycia wiedzy na temat sposobów oszczędzania energii i płynących z tego korzyści.

     Wszystkim zaangażowanym w projekt bardzo dziękujemy

     Czym się wyróżniliśmy spośród 450 szkół biorących udział w konkursie - zobaczcie sami relację filmową z wydarzenia https://youtu.be/0Xh_ByUoa_M

   • Brązowy medal w narciarstwie alpejskim
    • Brązowy medal w narciarstwie alpejskim

     Szkoła Podstawowa z Ludwikowic Kłodzkich brązowym medalistą Finałów Dolnego Śląska w narciarstwie aplejskim

     9 marca reprezentacja Szkoły udała się na wojewódzki finał w narciarstwie alpejskim, który odbył się w ośrodku Czarna Góra Resort. W zawodach wzięło udział niespełna 170 zawodniczek i zawodników z całego województwa dolnośląskiego. Nasza szkoła zgłosiła dwie drużyny chłopców w ramach Igrzysk Dzieci (klasy 4-6) oraz Igrzysk Młodzieży Szkolnej (klasy 7-8). W zawodach osiągnęliśmy wspaniały wynik

     W ramach Igrzysk Dzieci chłopcy w składzie: Szymon Kocur, Wojciech Kocur, Dawid Kocur, Konstanty Szarowcz zajęli III miejsce w województwie , natomiast w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej chłopcy w składzie: Emil Serafiński oraz Alan Cajdler zajęli V miejsce

     Gratulujemy sukcesu zawodnikom

     Klasyfikacja indywidualna:

     Kategoria IDZ:

     8. Kocur Szymon

     22. Kocur Wojciech

     27. Szarowicz Konstanty

     Kategoria IMS:

     7. Serafiński Emil

     19. Cajdler Alan

     Brawo, brawo, brawo

   • Opieka stomatologiczna dzieci w Dentobusie.
    • Opieka stomatologiczna dzieci w Dentobusie.

     Uprzejmie informuję, że Gmina Nowa Ruda podpisała porozumienie w sprawie profilaktyki stomatologicznej w placówkach oświatowych i żłobku.

     Drodzy Rodzice i Opiekunowie

     Informujemy iż Gmina Nowa Ruda zawarła z operatorem Dolnośląskiego Dentobusu NFZ porozumienie w zakresie objęcia Państwa pociech opieką stomatologiczną. W najbliższym czasie nasze placówki opiekuńczo-oświatowe odwiedzi Dentobus z załogą lekarzy stomatologów, wykwalifikowanych i doświadczonych w zakresie pedodoncji.

     Gorąco zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w programie bezpłatnej profilaktyki stomatologicznej w trakcie postoju Dentobusu przy naszej placówce. Wystarczy podpisać oświadczenie, które jest dostępne w sekretariacie szkoły lub do pobrania ze strony.

     Oswiadczenie_Rodzica_Dentobus_AWERS_-_OBOWIAZKOWE.pdf​​​​​​​


     Aby rozwiać Państwa wątpliwości, poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania:

     1. JAK ZGŁOSIĆ DZIECKO?

      Wystarczy podpisać wysłany elektronicznie/wydany przez szkołę druk OŚWIADCZENIA i dostarczyć je (osobiście lub przekazać dziecku) do wychowawcy lub sekretariatu szkoły 

     2. ILE TO KOSZTUJE?

      NIC. Wszystkie czynności Dentobusu, lekarzy i naszego personelu są BEZPŁATNE, refundowane przez Dolnośląski Oddział NFZ.

     3. CZY WARTO?

      Zdecydowanie TAK. Nawet jeśli Państwa pociecha znajduje się pod opieką stomatologa, wykonany przez naszego lekarza przegląd może pomóc w diagnozie, wykazać potrzebę leczniczą i przyspieszyć usunięcie problemu.Zgodnie z badaniami 86,9% polskich sześciolatków dotyka problem próchnicy, a jej intensywność to średnio 5,1 zębów zainfekowanych. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie i bezbolesne leczenie. Odsunięcie leczenia w czasie może prowadzić do konieczności leczenia kanałowego lub utraty zęba. Jako rodzice dzieci z zębami mlecznymi – pamiętajcie Państwo iż próchnica przeniesie się z nich także i na zęby stałe. Nie warto więc lekceważyć profilaktyki w każdym wieku dziecka. Dla starszych pociech, przygotowaliśmy natomiast specjalną kartę Pacjenta, w której w szerszym zakresie analizujemy potrzeby leczenia ortodontycznego, istotnego zwłaszcza w okresie dojrzewania i intensywnego wzrostu.
     4. CZY BADANIA SĄ WSKAZANE, skoro panuje pandemia?

      Właśnie z uwagi na COVID, najprawdopodobniej większa część dzieci nie była w ostatnim czasie badana przez lekarza dentystę, co potencjalnie zwiększa ilość problemów stomatologicznych które mogą wystąpić u Państwa dziecka. Więc TAK.

     5. CZY BADANIA SĄ BEZPIECZNE?

      W Dentobusie wdrożony jest program BEZPIECZNEJ przychodni mobilnej. Nasi specjaliści przyjmują Pacjentów w pełnych środkach ochrony osobistej, przy pracującej przepływowej lampie UVC, z zastosowaniem środków dezynfekcji powierzchniowej, dezynfekcji ust Pacjenta i zminimalizowanym czasem ekspozycji.

     6. CO DALEJ? CZY JESTEM ZMUSZONY DO KONTYNACJI LECZENIA?

      NIE. Po wykonanych przez naszych lekarzy czynnościach, Państwa dziecko (lub wychowawca w wypadku przedszkolaków lub młodszych uczniów) otrzyma kartę Pacjenta. W niej, między innymi, lekarz po zbadaniu stanu uzębienia i błon śluzowych, określi na diagramie potrzeby leczenia zachowawczego, oceni wady zgryzu i wskaże ewentualne potrzeby konsultacji specjalistycznych (np. ortodontycznej).

      Wzięcie udziału w przeglądzie jest dobrowolne i nie narzuca w żaden sposób kontynuacji, wyboru lekarza czy też metod i finansowania leczenia.


     Przykładowe artykuły o Dentobusie:

     https://fb.watch/db6Na37djn/

     https://samorzad.pap.pl/klub-samorzadowy/miasto-swidnica/kategoria/aktualnosci/miasto-swidnica-dentobus-przyjedzie-do

     https://www.facebook.com/109252860679558/posts/465087271762780/?sfnsn=mo

     https://wroclaw.tvp.pl/58488436/13022022-1830 - przewinąć do 04:18 czasu trwania

     https://wroclaw.tvp.pl/58457910/dentobus-dojechal-do-legnickich-przedszkoli

     Więcej informacji o nas na: www.directmedic.pl

   • „Dbam o swoje bezpieczeństwo”
    • „Dbam o swoje bezpieczeństwo”

     Spotkanie z policjantami w Zespole Szkół nr 2 w Ludwikowicach Kłodzkich. W naszej szkole priorytetem jest edukacja związana z bezpieczeństwem dzieci. Dlatego też tradycją stały się spotkania z funkcjonariuszami policji. Dnia 31 stycznia 2023 r. w Zespole Szkół nr 2 w Ludwikowicach Kłodzkich gościli przedstawiciele Komisariatu Policji w Nowej Rudzie – młodszy aspirant Marcin Duczyński – oraz sierżant sztabowy Anna Zembron, którzy przeprowadzili pogadanki i zajęcia warsztatowe z uczniami klas I-III „Bezpieczne ferie zimowe”. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję porozmawiać o zachowaniu bezpieczeństwa własnego oraz innych podczas różnorodnych zabaw zimowych. W tym dniu w spotkaniu profilaktycznym poświęconym tematyce „Odpowiedzialności nieletniego w świetle prawa” uczestniczyli także uczniowie klasy VIIIb i V. Podczas spotkania omówione zostały podstawowe pojęcia związane z odpowiedzialnością prawną nieletnich i konsekwencje związane z czynami popełnionymi przez osoby poniżej 18 roku życia. Uczniowie dowiedzieli się m.in. kim jest osoba nieletnia oraz czym jest czyn karalny. Funkcjonariusze policji przedstawili środki wychowawcze stosowane przez sąd. Uświadomili też uczniów, że nie tylko samo dokonanie czynu karalnego jest karalne, ale karze podlega również pomocnictwo. Ponadto poruszone zostały tematy związane z naruszeniem nietykalności cielesnej (bicie, popychanie, itp.), jak również dotyczące gróźb, stalkingu, cyberprzemocy.

    • Ogrody Sztuki

     Finał projektu "Ogrody Sztuk" realizowany przez Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Uczniowie biorący w nim udział zaprezentowali przygotowaną na tę okazję scenkę z wykorzystaniem masek samodzielnie wykonanych podczas trwania projektu. Już niebawem udostępnimy materiał filmowy ze spotkania. Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom obecnym na spotkaniu i oczywiście osobom prowadzącym zajęcia.

    • Zamek Czocha oraz Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze.

     Uczniowie klas 5 i 6 na wycieczce w zamku Czocha oraz Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze w ramach programu "Poznaj Polskę".

     Na zamku przywitał nas pan Piotr Kucznir, który poprowadził żywą lekcję historii wprowadzając nas w średniowieczny świat. Dzięki temu mogliśmy lepiej wczuć się w klimat zamku i obudzić wyobraźnię podczas późniejszego zwiedzania starych murów i komnat. Dziękujemy.

     Po zakończonej wizycie w zamku udaliśmy się do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, które zaskoczyło pięknymi i ciekawymi aranżacjami. Obejrzeliśmy wystawę pt. "Historia Piernikarskiego Rzemiosła", galerię szkła współczesnego oraz wiele ciwkawych eksponatów związanych z historią tej części Dolnego Śląska.

     Mimo długiej drogi i intensywnego programu doskonałe humory towarzyszyły nam aż do samego końca.

    • GMINNE ZAWODY PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW

     27 września reprezentacja Naszej Szkoły wzięła udział w gminnych zawodach szkolnych z piłki nożnej chłopców, które odbyły się w Bożkowie. Grupa młodsza w ramach Igrzysk Dzieci zajęła II miejsce, natomiast grupa starsza w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej zajęła ostatecznie I miejsce i będzie reprezentowała Gminę Nowa Ruda w rozgrywkach rejonowych. Dzięki zwycięstwu uczniowie klas 7-8 wezmą udział w rozgrywkach na kolejnym szczeblu już w najbliższy wtorek.

   • „Odpowiedzialność nieletnich w świetle obowiązującego prawa”
    • „Odpowiedzialność nieletnich w świetle obowiązującego prawa”

     06 XII 2022 r. odbyły się w naszej szkole spotkania klas VIIIa oraz VII z policjantami z Komisariatu Policji w Nowej Rudzie - młodszym aspirantem Marcinem Duczyńskim oraz aspirantem Renatą Wójcik.

     Tematem spotkań była „Odpowiedzialność nieletnich w świetle obowiązującego prawa”.

     W ramach działań profilaktycznych omówione zostały niektóre artykuły z kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń, jak również zagrożenia płynące z Internetu, portali społecznościowych i używek. Uczniowie usłyszeli, jakie grożą konsekwencje za łamanie prawa i w jaki sposób odpowiadają za popełnione czyny.

    • Dzień Dyni i Pieczonego Ziemniaka

     Dnia 4 października świetlica szkolna zorganizowała Dzień Dyni i Pieczonego Ziemniaka.

     W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście tj. Izabela Słowek-Chorób kierownik Referatu Oświaty i Spraw Społecznych w Urzędzie Gminy Nowa Ruda, Agnieszka Brzezińska malarka- absolwentka ASP we Wrocławiu, nasi uczniowie wraz z rodzicami oraz nauczyciele. Uroczystość otworzył Jan Brzeziński dyrektor ZS Nr 2 w Ludwikowicach, który skierował wiele ciepłych słów do uczniów. Goście mieli okazję obejrzeć występ poświęcony św. Franciszkowi z Asyżu, który jest patronem przyrody i ekologów, wzięli udział w wernisażu prac naszych młodych artystów oraz mogli podziwiać pomysłowe kreacje naszych uczniów podczas pokazu eko-mody. W drugiej części spotkania wszyscy mogli posmakować zupy dyniowej, pieczonych w ognisku ziemniaków oraz pysznych ciast upieczonych min. przez rodziców. Dzięki słonecznej pogodzie dzieci wzięły także udział w zabawach i grach na świeżym powietrzu. Uczestnikom dopisywał dobry humor. Dziękujemy Gościom i Dzieciom za przybycie i super zabawę.

    • Klasa 5 na Górze Włodzickiej.

     W piątek 23.09 klasa 5 udała się na pieszą wycieczkę na Górę Włodzicką.

     Nie ma nic lepszego jak piesza wędrówka w dobrym towarzystwie, przy pięknej pogodzie i wspaniałych widokach.

     A klasa 5 ma szczęście :)

     W piątek 23.09 udaliśmy się na wycieczkę na Górę Włodzicką. Było dużo radości, fotografowania, rozmowy i zabawy, a na szczycie pyszne kiełbaski.

     Ps. Dziękujemy panu leśniczemu, który przygotował dla nas ognisko i dbał o nasze bezpieczeństwo.

    • Poznaj Polskę - Wrocław

     3 grudnia uczniowie klasy VI, VII a, VII b i VIII pod opieką nauczycieli: p .Joanny Tokarskiej, p. Stanisławy Truchły i p. Adama Chorągwickiego udali się na jednodniową wycieczkę do Wrocławia.

     Wyjazd został zrealizowany przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Szkoła nasza otrzymała dofinansowanie w wysokości 3 982 zł. Celem projektu było urozmaicenie zajęć lekcyjnych poprzez praktyczne odkrywanie śladów historii oraz eksperymentowanie w centrach nauki.

     Po dotarciu na miejsce, w pierwszej kolejności udaliśmy się na spacer z przewodnikiem po wrocławskim rynku, gdzie podziwialiśmy atrakcje jarmarku bożonarodzeniowego tj.:

     Bajkowy Lasek, Świąteczny wiatrak, oraz Domek z wieżą zegarową i tarasem.

     Spacerując pośród kamieniczek podziwialiśmy niezwykłe iluminacje oraz smaki i zapachy z pobliskich kramów serwujących specjały z różnych zakątków Polski.

     Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie muzeum Panoramy Racławickiej - niezwykły obraz przedstawiający zwycięską bitwę Polaków z Rosjanami pod Racławicami w 1794r., który ma długość 114 metrów i wysokość 15 metrów.

     Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w Centrum Edukacji Ekologicznej – Hydropolis.

     Uczniowie zwiedzali siedem stref tematycznych ukazujących potencjał wody tkwiący w miastach, głębinach, atmosferze a także w ludzkim ciele.

     Dodatkowo z okazji 6 urodzin Hydropolis dzieci wzięły udział  w grze miejskiej szlakiem Karla Heinricha Klingerta. Po wykonaniu przydzielonych zadań każdy uczestnik otrzymał miłą niespodziankę.

     Po krótkiej przerwie na posiłek, zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń pożegnaliśmy Wrocław i udaliśmy się w drogę powrotną.