• Mistrzowie Energii

• W ramach konkursu organizowanego przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową - Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie (NASK – PIB) zorganizowana została inicjatywa pod nazwą „Młodzi strażnicy energii”.

Przez tydzień czasu w terminie od 4 do 11 stycznia 2023 nauczyciele wszystkich klas podejmowali działania zwiększające wiedzę uczniów i nauczycieli na temat znaczenia oszczędzania energii, praktycznych zastosowań oraz związanych z tym korzyści. Podjęte zostały także działania, których celem było promowanie zdrowych cyfrowych nawyków wśród uczniów i nauczycieli.

Działaniami objęto całą społeczność szkolną w liczbie ok. 190 uczniów i 15 nauczycieli.

Filmik podsumowujący działania można obejrzeć na szkolnym kanale youtube

• W klasach młodszych zostały zorganizowane konkursy, projekty, gry i zabawy poruszające temat oszczędzania energii w ciekawy dla dzieci sposób i żywo je angażujący.

Uczniowie klasy I poznali podstawowe zagadnienia związane z bezpieczeństwem wobec korzystania z prądu i jego oszczędzaniu.

Ponadto uczestniczyły w sesji zdjęciowej obrazującej moc oszczędzania energii.

Uczniowie klasy II dowiedzieli się z zajęć  jak wiele energii jest niepotrzebnie zużywanej ze szkodą dla środowiska i w jaki sposób sami mogą energię oszczędzać.

W klasie III Nauczyciel realizował z uczniami projekt pn. „Ekologiczny domek” zwracając uwagę na konieczność zwiększania energooszczędności budynków oraz propagowanie postaw sprzyjających oszczędzaniu energii w domu.

Uczniowie klasy IV na lekcji informatyki w sposób praktyczny pracując w grupach próbowali sił w roli dziennikarzy prowadząc wywiady i udzielając odpowiedzi na temat potrzeby oszczędzania energii i jej sposobów. Zajęcia przeprowadzone zostały z użyciem sprzętu z programu „Laboratoria Przyszłości”. Wybrane odpowiedzi zostały dołączone do materiału filmowego.

Nauczyciel języka angielskiego temat energii i sposobów jej oszczędzania  przybliżył uczniom w ramach swoich zajęć zwracając uwagę na międzynarodowy wymiar zagadnienia. Między innymi uczniowie oglądając materiał filmowy mieli za zadanie ze słuchu wychwycić pojęcia związane z energią. Została stworzona mapa myśli wokół słowa Energy.

W klasie VI Nauczyciel realizował temat: „Energię oszczędzamy – o zdrowie, budżet, środowisko dbamy.

Klasa została zapoznana z ośmioma krokami oszczędzania prądu na podstawie ilustracji, pogadanki, rozmowy, przykładów z życia codziennego w szkole i w domu. Uczniowie zostali również podzieleni na grupy i ukierunkowani w sposobie dobierania materiałów potrzebnych do tworzenia plakatów.

Klasy najstarsze podjęły się organizacji pikiety na temat konieczności oszczędzania energii przechodząc się ulicami miejscowości.

Inną inicjatywą zorganizowaną przez uczniów klas 7-8 było uformowanie "żywego" słońca jako niezbędnego źródła energii dla człowieka.

Podczas zajęć świetlicowych realizowany był konkurs plastyczny "Oszczędzamy energię". Przygotowywano szereg dekoracji szkolnych,  prowadzono zajęcia oraz gry i zabawy zachęcające do oszczędzania energii.

Realizowany przez Pedagoga projekt "Szkoła odpowiedzialna cyfrowo"  pomógł wskazać uczniom alternatywne formy spędzania wolnego czasu bez angażowania urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Pedagog szkolny we wszystkich klasach podejmował rozmowy ukierunkowane głównie na promowanie zdrowych cyfrowych nawyków wśród uczniów.

Cała szkoła w czasie realizowanych działań oraz po ich zakończeniu udekorowana była motywami związanymi z oszczędzaniem energii i promowania zdrowych cyfrowych nawyków. Uczniowie wykonywali gazetki, plakaty, dekoracje naścienne i wiszące, makiety i inne.

Dziękujemy wszystkim za wspólne działanie.